Kas sa suudad enda üle naerda?
Enda üle nalja heita polegi nii lihtne, kuid kindel on, et enesele suunatud soe huumor kergendab raskena tunduvat olukorda. Mõtiskle, kuidas sina neis situatsioonides talitaksid, ja vali vastus, mis on kõige rohkem sinu moodi.
Liida oma punktid kokku ja loe lehe lõpust tulemust!
A. Kui sa teed ebaõnnestunud nalja, siis …
- … tunned natuke häbi ja pahameele segu. (1p)
- … tunnistad, et ei kukkunud eriti naljakas välja. (2p)
- … lubad endamisi tulevikus enam mitte nalja teha, et vältida lolli olukorda jäämist. (3p)
B. Kui sul palutakse sõprade seltskonnas nimetada kolm enda puudust, siis sa …
- … võiksid kohe seitse puudust või viga ette lugeda (1p)
- … tead, et enda äparduste üle nalja viskamine kindlustab hea tuju ja naeru. (2p)
- … vajad aega, et järele mõelda. (3p)
C. Sinu üks kaaslane hoopleb ja kiidab ennast pidevalt. Sina …
- … tunned ärritust, mõnikord võib-olla kadedust. (1p)
- … ei võta tõsiselt, vahel oled sõbralikult irooniline, kui kaaslane end kiidab. (2p)
- … kohe kui võimalus avaneb, kiidad ka ennast. (3p)
D. Su sõber ütleb, et sa räägid imeliku hääletooniga, sina …
- … räägid ikka sama tooniga edasi. (1p)
- … püüad seda imelikku hääletooni rõhutada. (2p)
- … palud sõbral teinekord endale öelda, kui ta seda imelikku tooni sinu kõnes kuuleb, et saaksid ennast korrigeerida. (3p)
E. Kui sul midagi ebaõnnestub, siis mõtled, et …
- … sa ei saa seda enam muuta. (1p)
- … sellest saab naljaka loo, mida teistele rääkida. (2p)
- … teised hakkavad sinu üle kindlasti naerma. (3p)
F. Sa oskad küpsetada imehäid muffineid. Kutsusid sõbrad külla ja küpsetis ebaõnnestub seekord täielikult.
- Ütled, et oledki tegelikult kohutav kokk. (1p)
- Kutsud sõpru üles oma äsja leiutatud küpsetisele nime otsima. (2p)
- Oled hämmingus, kuna sul pole kunagi varem muffinid ebaõnnestunud. (3p)
6–9
Ole enda vastu sõbralikum
Enda üle naermine ja enda maha tegemine on erinevad asjad. Paistab, et sa laotad oma vead ise õela lahkusega kaaslaste jalge ette, sest sulle tundub veelgi halvem, kui keegi teine mõnda su puudust esimesena märkaks. Sa oled harjunud endas märkama seda, mis on puudu ja valesti, ja võid tunduda endast rääkides karm. Ülinõudlikkus enda vastu röövib sult huumoriks vajaliku vabaduse ja sõbraliku hoiaku enda vastu. On aeg enesekriitika pea peale pöörata ja teha nimekiri hoopis oma tugevustest. Pane see enda toa seinale ja tuleta oma plusse endale iga päev meelde. Tee nalja hoopis selle enesekriitilise nõudliku hääle üle, mis on harjunud sinu sees rääkima. Mõtle, kes on sulle oma naljadega eeskujuks. Mida see inimene sinu sisemise karmi enesekriitika peale ütleks? Leebe enda üle naermine aitab sul ennast austada ja hoida.
10–13
Enda üle naermise meistriklass
Sul on terve tagavara endaga juhtunust, millega võid oma sõpru ja ennast lõbustada. Võib-olla on sul kalduvus näiteks mõnda väljendit korrutada ja teed seda nalja mõttes veelgi rohkem. Seda tehes on nii sinul endal kui ka su sõpradel hea ja kerge olla. Sa ei tee endale ega kellelegi teisele liiga ega võta ennast surmtõsiselt. Sa tead enda tugevusi ja nõrkusi ning eksimused ja puudused pole sinu jaoks maailma lõpp. Sa teed oma nõrkuste üle nalja viisil, mis muudab su kaaslaste ja ka enda silmis meeldivaks inimeseks. Väga tundlikele ja tõsistele inimestele võib su huumor aga kohatu või haavav tunduda. Kasutada enda tundlikkust ja tee nalja just nendega, kes seda mõistavad.
14–18
Oma vigade üle muigamine aitab sõpradega lähedasem olla
Sa võtad elu tõsiselt. See, kes sa oled, mis õnnestumisi ja ebaõnnestumisi sa koged, on sinu jaoks tõsine asi. Sa tead oma tugevusi ja oled nende üle uhke, kuna sulle on oluline mitte paljastada oma nõrkusi. Õige, igaüks ei peagi olema koomik, kuid pisut kergust elus ja suhetes teeksid sind teistele ligipääsetavamaks. Oma nõrkuste oskuslik peitmine ja tugevuse raudrüü ei lase tekkida tõelisel sõprusel ja lähedusel. Oma vigadesse kerge muigega suhtumine ei võta sinult su tugevusi, vastupidi, see oleks elegantne kinnitus sinu tugevale küljele. Alusta sellest, et teed nimekirja oma väikestest vigadest, sa ei pea seda kunagi kellelegi näitama. Vali sealt mõni süütu viga, mida su sõbrad arvatavasti teavad. Proovi selle kohta midagi humoorikat öelda ja vaata, kuidas sõbrad reageerivad. Võid saada üllatuse osaliseks, sest soe ja terve enesekriitika tekitab hea õhkkonna ja süvendab häid suhteid.