Pterosaurused – iidsed lendajad

Kas pterosaurused olid dinosaurused?

Need, kes eelmise kuu numbrist dinosauruste kohta lugesid, imestasid ehk, miks ei ole juttu pterosaurustest. Tegelikult polnud neist juttu sellel lihtsal põhjusel, et kui

täpne olla, siis ei kuulu nad dinosauruste hulka. Neil on küll ühine eellane, kes elas aga ammu enne seda aega, millest alates hakatakse dinosauruseid dinosaurusteks nimetama.
Ehk annab see natuke aimu, kui keeruline see loomade põlvnemine on. Pterosaurused tunduvad meile rohkem dinosauruste moodi kui linnud, aga tegelikult on linnud ikka elus olevad dinosaurused ning pterosaurused ei liigitu üldse dinosauruste alla.

Millised pterosaurused välja nägid?


Pterosauruseid oli väga erinevaid. Nagu linde on koolibrist jaanalinnuni, oli ka pterosauruseid erineva suuruse ja eluviisiga – piltlikult öeldes varblasest väikese lennukini. Ka neil olid suled, aga nad ei olnud üleni sulgedega kaetud nagu linnud. Pigem on tõendeid nende keha katnud kohevatest karvadest. Pterosaurustel oli pikk kael ning nende tiibadeks oli nahk, mis ulatus eriti pikaks kasvanud väikestest sõrmedest keha külje ja jalgadeni. Ülejäänud sõrmed ulatusid randme juurest tiibadest ettepoole, mis tähendab, et nad said neid
kasutada küünistamiseks, krabamiseks, kõndimiseks ja ronimiseks – erinevalt praegustest lindudest, kes kõnnivad ainult jalgadega ega kasuta tiibu eriti muuks kui lendamiseks.

Kui suured olid suurimad pterosaurused?


Pterosauruste seas olid suurimad teadaolevad lennuvõimelised loomad, kellest suurimate tiibade siruulatus (pikkus ühest tiivaotsast teiseni) küündis üle kümne meetri. Kui suurimad neist parajasti maa peal kõndisid, olid nad oma pika kaelaga väiksemate kaelkirjakute mõõtu. Aga seda on väga raske ette kujutada, sest me lihtsalt ei ole harjunud mõtlema nii suurtest lendavatest olenditest. Kui sul on huvi seda täpsemalt ette kujutada, võid küsida vanematelt mõõdulinti ja proovida mõõta 11 meetri pikkust vahemikku. See 11 meetrit on ühe suurima pterosauruse, Quetzalcoatlus’e suurimate isendite tiibade siruulatus.

Miks pterosaurused välja surid?

Esiteks tasub meeles pidada, et nii dinosaurused kui pterosaurused elasid maal ikkagi miljoneid aastaid. Pterosaurused elasid 228–66 miljonit aastat tagasi –
see tähendab, et nad elasid maal 162 miljonit aastat. Tohutult kaua! Nende lõpp saabus tõenäoliselt ikkagi selle sama katastroofilise meteoriidi tagajärjel nagu dinosaurustelgi. Kuigi vahepeal arvati, et kriidiajastu lõpu poole (66 miljonit aastat tagasi) olid linnud juba väiksemad pterosaurused välja söönud ning alles olid ainult suuremad, siis viimasel ajal on leitud, et see pole tõsi. Jah, linde oli siis juba palju ja nad võistlesid pterosaurustega, aga väiksemaid pterosauruseid elas maa peal siiski kuni suure meteoriidini. Pärast katastroofi suutsid linnud püsima jääda, aga pterosaurused mitte.