Kui kodu on ka kool

Marrin Daniel ja tema aasta vanem õde ei käinud põhikoolis õppides päevagi koolis, nende pere valis koolihariduse saamiseks koduõppe. Uurime praeguseks põhikooli lõpetanud ja gümnaasiumis e-õppel olevalt Marrinilt, kuidas kodus õpitakse.

Marrin Daniel.

Kuidas teie koduõpe välja nägi?

Kui olime nooremad, õpetas ja juhendas meid ema. Meil oli õppimisaeg ja mängimisaeg. Alguses vajasin abi, aga kui sain vanemaks ja hakkasin ise rohkem lugema, paremini aru saama ja uurima, meeldis mulle rohkem ise õppida ja kõike omamoodi teha. Umbes kuuendas klassis hakkasingi täiesti ise õppima. Tundsin, et tahan õppida.

 

Marrin on edukalt osalenud Sten Roosi muinasjutuvõistlustel. 2017. aastal võitis ta Leelo Tungla eripreemia.

 

Mille järgi te kodus õppisite?

Õppekava oli meil ees ja pidime kõik endale selgeks tegema. Õppesisu mõttes oli kõik samamoodi nagu koolis, aga õppisime lihtsalt kodus. Vahepeal tegelesin kuu aega ühtede ainetega ja siis teistega. Igaks päevaks oli üks teema. Meil ei olnud otseselt kindlat tunniplaani, et eesti keel ja matemaatika jne. Nüüd, gümnaasiumis, olen e-õppel ning mul on kodutööd ja ma pean teistmoodi õppima. Viimasel põhikooliaastal õppisin põhikoolieksamiteks.

Mis peab kodus olema, et seal saaks õppida?

Kõik oleneb, milline õppija on, mulle meeldib õppida ise õpikust. Nii et on vaikus ja rahu ‒ ja ongi kõik. Mul on hea mälu, mulle meeldib õppida nii, et ma loen ja siis teen konspektid, kus on tähtsamad faktid kirjas. Kui ma läbi kirjutan, jääb mulle meelde. Lisaks õpikutele otsisin materjali internetist. Näiteks vaatasin Allar Veelma matemaatikavideoid.

Sten Roosi võistluse lugu „Tüdruk ja kelgukoer“ on pärit elust enesest. Marrin unistas aastaid Alaska malamuudist, kelle saamiseks hakkas ta raha ise raha koguma. Koerafondi läks kogu tasku- ja sünnipäevaraha, lisaks müüs Marrin enda tehtud keraamikat. Kahe aastaga saigi tüdruk koera ostmiseks vajaliku raha kokku ja nende perre tuli Geisha.

Kuidas te liikumisõpetuse tunde tegite?

Mulle meeldib liikuda. Osalesime Tõrva linna spordiüritustel, jooksuvõistlustel. Olen väiksest peale sportlik, käisin palju trennis ja see läks ka kehalise kasvatusena arvesse. Kasvasin maal, olime palju õues, mängisime seal. Tahtsin saada tantsijaks ja läksin trenni. Kui jätsin tantsutrennid pooleli, siis käisin kaheksa aastat tennises. Taekwondo’s olen nüüd umbes kuus aastat käinud.

Sellel alal oled sa juba väga edukas.

Taekwondo’s olen nüüd jah päris sportlane, teen pidevalt trenni. Aga kuna mulle meeldib väga tennis, siis käin ka tennisetrennis edasi ja olen tennisetreener. Olen kaheksa aastat mänginud ja kui treener mõtles, et keegi võiks Tõrvas tennist edasi arendada, hakkasin väiksemaid treenima.

Kuidas jõudsid taekwondo’ni?

Tartu klubi hakkas Tõrvas trenne korraldama, kui olin umbes 9-aastane. Läksin siis proovima ja mulle väga meeldis. Tantsimisest olin painduv, treenerid olid minuga rahul ja hakkasin võistlema. Algul ei võitnud, aga siis hakkas paremini minema ja nüüd olen mitu korda Eesti meistrivõistlused võitnud, kuulun koondisse ja käin suurtel võistlustel.

Marrin (sinises) sai sel aastal taekwondo’s musta vöö.

Mida see spordiala eeldab?

Kuna see on võitluskunst, pead olema võitlushimuline. Sa ei tohi alla anda isegi siis, kui vastane on sinust tugevam. Hea füüsiline vorm on oluline, aga pead olema tugev ka vaimult, ja pead olema julge.

Kas koduõpe on aidanud vaimu hoida?

Ma ei tea, kas seda on mõjutanud koduõpe, ma ei oska võrrelda, sest pole koolis käinud. Ma ei lase kunagi teistel ennast mõjutada, võib olla on koolis rohkem seda, et lastakse end teistest mõjutada. Olen selles mõttes tugevaks kasvanud, et teiste arvamus mulle ei loe, ma tean ise, mida tahan. Käisime aastaid nädalavahetusel koondise trennis, igal laupäeval Tõrvast bussiga Tallinnasse trenni ja õhtul tagasi. Kooli kõrvalt oleks seda väga väsitav teha olnud. Lisaks olid Tõrvas trennid nädala sees.

Vahel arvatakse, et koduõppe lapsed ei saa piisavalt suhelda. Kuidas oled sõpru leidnud?

Paljud sõbrad tekkisid trennist. Juba tantsutrennis tekkisid sõbrad, kellega suhtlen senini. Mul ei ole vähese sotsiaalsuse probleemi olnud.

Mis on sinu arvates koduõppe plussid ja miinused?

Kodus õppides on rohkem vabadust ja saab rohkem ise otsustada. Hommikul oli mul kodus õppides rahulikum tunne. Miinuseid ei oska isegi öelda. Kui uuesti alustaksin, valiksin jälle koduõppe. Koolis on lärmakas ja see oleks mind arvatavasti seganud. Tänu koduõppele olen vastutustundlik. Koolis oleks vahest tekkinud tunne, et õpin õpetajale, aga praegu tean, et kui ma õpin, siis selle jaoks, et endal oleks hästi.

Kas koduõpe sobib kõigile?

Ma arvan, et see päris kõigile ei sobi. Koduõppel pead suutma ise õppida ja olema motiveeritud ‒ et nüüd hakkan õppima! Koolis on sul õpetaja, aga koduõppes pead olema ise endale õpetaja.

Taekwondo

  • Korea võitluskunst, mis loodi 1955. aastal.
  • Korea keeles tähendab

Tae – löök jalaga
Kwon – rusikas või löök käega
Do – teekond

  • Treeningprotsessi iseloomustab range distsipliin, käitumisreeglid saalis on rangelt paigas. Erilist tähelepanu pööratakse riietusele, rituaalidele, suhtumisele õpetajasse ja kaasvõitlejatesse.
  • Taekwondo filosoofias on oluliselt kohal aupaklikkus, kannatlikkus, kõikumatu vaim, enesekontroll ja ausus.

Küsis Kätlin Vainola

Hea Laps 03/2023