Vestlemine lemmikloomaga

Kas sina räägid oma lemmikloomaga? Alanud aasta on Hiina kalendri järgi jänese- või kassiaasta, mistõttu on põnev jagada Tallinna Ülikooli üliõpilaste uuringu „Kuidas me lemmikutega räägime?“ tulemusi.

  • Tallinna Ülikooli üliõpilased uurisid, kuidas inimesed oma lemmikloomadega räägivad. Uuringus osalema kutsusid nad oma lemmikloomaomanikest sõpru-tuttavaid ja Facebooki lemmikloomagruppide liikmeid. Koguti 508 vastanu andmed, kellest 127 olid lapsed, 204 noored, 149 keskealised ja 58 vanemaealised.
  • Üliõpilased otsisid vastuseid küsimustele, millised on meie lemmikloomad, mis on nende nimed ja hüüdnimed ning kuidas ja mis olukorras inimesed oma lemmikutega räägivad.

Inimesed peavad lemmikutena väga erinevaid loomi. Kõige erilisemad neist on gekod, habeagaamid, villakhiired, Aafrika hiidteod, ämblikud, kanad ja isegi kitsed. Vaid üks vastanu tõi koduloomana välja hobuse. Selgub, et levinuim koduloom on koer. Küsitlusele vastanutest 239-l on üks või mitu koera. Kassiomanikke osales uuringus 141, seega on kass populaarsuselt teisel kohal.

Pätu, Kiisu ja Kiti on populaarsed kassinimed

Nii koertele kui kassidele antakse kõige sagedamini inimese nimi. Ühest varasemast uuringust on teada, et üle poole Eesti koertest kannab inimese nime ja mujal Euroopas on see veelgi tavalisem. Meie uuring kinnitas seda teadmist. Ka kassinimede hulgas oli kõige rohkem inimese nimesid, nagu Elli, Loola, Bruno, Saara, Milvi, Liisu, Oliver, Sophie, Simona jt. Sageli on kassi nimi seotud tema häälitsemise või loomaliigi nimetusega. Sellised nimed on näiteks Kassu, Nurru ja Kiti. Esines ka tuntud tegelaste nimesid, nagu Miki, Pipi, Fiona.

Hüüdnimed ja nimede päritolu

Levinuim koduloom on koer, kass kohe tema kannul

 

Lemmikul võib olla mitu hüüdnime, millest mõned on pärisnime tuletised ja teised mitte. Sageli on pärisnimi ja hüüdnimi seotud, näiteks Toomast kutsutakse Tommiks, Luunat Luntšikuks, Betit Betuks. Lemmikute hüüdnimed ei ole juhuslikud, inimesed teavad nende saamise lugu ja oskavad nime taustast rääkida. Valdavalt on hüüdnime valinud keegi teine, näiteks kassikasvataja, pereliige või on nimi looma välimusega seotud, näiteks on kasside hüüdnimed Vunts, Paksu, Panter või Karvakera.

Lemmikuga rääkimine on normaalne

Kõik vastajad mainisid, et räägivad oma lemmikutega aeg-ajalt. 75% kassiomanikest räägib oma kassiga pidevalt. Vanemad inimesed kalduvad oma lemmikuga rohkem rääkima kui noored. Lemmikutega rääkimist peetakse tavaliseks ja normaalseks, seda nii üksinda, pereringis kui ka teiste inimeste kuuldes.

Kasse küll nunnutatakse, aga vahel kutsutakse ka paharetiks

Populaarseim kassinimi on Pätu, mis uuringu järgi tuleneb kassi käitumisest. Kas siis kassid on paharetid? Käitumisega seotud põnevad nimed on veel Kättesaamatu Kätu, Aktivist Akti või Nurruv Kurru.

Loom vajab hoolt jaga ja vastuta

Kassi, koera või ükskõik millist lemmikut võttes võtad endale vastutuse. Tavaliselt jagatakse seda vastutust pereliikmete vahel. Pea meeles, inimene vastab selle eest, et tema lemmikloom oleks hoitud ja hoolitsetud.

Materjal tulevikuteadlastele

Mis me kokkuvõttes teada saime? Seda et loomadega räägitakse, sest nad on seltsilised, elusolendid. Nendega suhtlus on pigem positiivne. Hellitamine ja nunnutamine on väga levinud. Selgus levinuim kassi nimi ning uurijatele üllatuslikult pannakse oma lemmikutele järjest enam inimese nimesid.

Kogutud andmed antakse Clarini andmebaasi, mis võimaldab tuleviku-uurijatel seda küsimustikku kasutada: vaadata, kuidas lemmiklooma liigid ja nimed muutuvad või mida muud huvipakkuvat aja jooksul sünnib. Kes teab, võib-olla oled just sina see tulevikuteadlane, kes nende andmetega edasi toimetab!

Artikkel on kirjutatud ELU (erialasid lõimiv uuendus) projekti „Kuidas me lemmikutega räägime“ põhjal.

Tekst Annika Kaseorg, Erle Koger

Hea Laps jaanuar/2023