Järjehoidja

Jaanuari ajakirjas kirjutavad Silvia Kronberg, Ida-Liisa Välli ja Noora Kulp põnevatest tõlkeraamatutest „Lugu merikajakast ja kassist, kes ta lendama õpetas“, „Agnes ja vari aknal“ ja „Operatsioon kummitus“

Merikajaka ja kõutsi sõprus

Paljudest (looma)raamatutest võib lugeda, et kassid ja linnud ei saa olla sõbrad, kuid mitte Luis Sepúlveda raamatust „Lugu merikajakast ja kassist, kes ta lendama õpetas“. Tšiili-prantsuse päritolu kirjaniku teosed on tihti mõistujutulised, nii ka Eva Kolli tõlkes ilmunud südantsoojendav lugu merikajakatüdruk Õnne ja kõuts Zorbase sõprusest. Kui priske kassi perekond puhkusereisile läheb, jääb Zorbas üksi koju – üksi vaid seni, kuni tema rõdule maandub hingevaakuv kajakaemme, kes muna sinna muneb ja võtab kassilt kolm lubadust: Zorbas ei tohi muna ära süüa, ta peab muna eest hoolt kandma ja lõpuks sellest koorunud kajakatibu lendama õpetama. Viimane on küll keeruline, kuid saades head nõu ja abi teistelt kassidelt, kellest nii mõnigi on meeldejäävalt kummaline, ent siiski heasüdamlik kuju, täidab Zorbas kõik kolm lubadust. Ja viimaks Õnne lendabki, tõotades Zorbasele, et ei unusta kasse ja viimases hädas mängu kaasatud inimest kunagi.

Silvia Kronberg, Miina Härma Gümnaasium

Agnese müstilised lood

„Agnes ja vari aknal“ on Agnese-nimelisest tüdrukust jutustava raamatusarja kolmas osa. Agnes elab Soomes oma vanavanaemalt päranduseks saadud ägedas majas. Ühe osa majast annab Agnese ema kasutada suvelaagrite jaoks. Agnes koos oma parima sõbra Pullaga osaleb fotograafialaagris. Pildistades avastab Agnes, et toa aknast, kus kedagi olema ei peaks, paistab inimese vari. Läinud asja uurima, ei leia ta lukustatud toast kedagi. Samal ajal ilmuvad kunstilaagri õpilaste tööde hulka tundmatu autori tööd. Mis majas toimub? Kas see on seotud Agnese esivanematega? Täpsemalt saab teada juba raamatust. Raamatu autor on Tuutikki Tolonen, soome keelest tõlkis Helena Lemendik, pildid joonistas Kati Vuorento.

Ida-Liisa Välli, Gaia Kool

 

Detektiivibüroo nr 2 tegutseb

Jorn Lier Horsti „Operatsioon kummitus“ räägib asjadest, mis võivad ka päriselt juhtuda. Kuigi minu arvates on muidugi väga raske olla detektiiv, kui oled laps. Selle raamatu peategelased on täiesti tavalised lapsed ja üks koer. Nad on omavahel sõbralikud ja heatahtlikud. Nad on väga taiplikud ja osavad detektiivid ja neid aitavad linna ühed kõige paremad politseinikud. Seekordses juhtumis peavad lapsed lahendama jahilossi probleemi, nimelt ilmub lossiaknale valges kleidis kummitus. See raamat on põnev müsteerium. Mulle meeldis koht, kus pättidele jälile jõuti, kuna see oli põnev ja ettearvamatu. Lugeda on seda raamatut põnev: kogu aeg juhtub midagi ootamatut ja ettearvamatut. Kindlasti soovitan seda raamatut lugeda ka neil, kes sarja eelmisi raamatuid lugenud ei ole. Raamatu kunstnik on Hans Jørgen Sandnes, tõlkija Sigrid Tooming.

Noora Kulp, Keila Kool