Arhanna esindab Eestit Eurovisioonil

Küllap on nii mõnigi laps telerist Eurovisiooni lauluvõistlusele kaasa elades mõelnud, et küll oleks lahe, kui suurte staaride seas haaraks laval mikrofoni ka koolilaps. See soov läheb täide õige pea: 26. novembril kell 17 algab üleeuroopaline noorte Eurovisiooni lauluvõistlus. Esimest korda astub seekord võistlustulle ka väga noor eesti lauljatar. Eestit esindab noorte Eurovisioonil ETV mulluse laulusaate „Tähtede lava” võitja, 11-aastane Arhanna Sandra Arbma. Arhanna oli lahkesti nõus vastama Hea Lapse küsimustele.

Kus õpid: mis koolis, mis klassis?

Olen 11-aastane ja õpin Räpina Ühisgümnaasiumi 5.b klassis. Räpina Muusikakoolis olen õpetaja Margot Suure juures laulmist õppinud viis aastat. Seal õpin ka klaverit.
Mulle meeldib väga laulda ja muusikat kuulata, kuid armastan teha veel paljusid asju: veeta aega koos perega, oma koeraga või sõpradega, ujuda, valmistada arvutikeskkonnas videoid, joonistada …

Arhanna astub noorte Eurovisioonil üles võistluslooga „Hoiame kokku”. Foto Georg Savisaar

Kas mäletad, kui vanalt hakkasid laulma ja mis olid su esimesed laulud?

Kodus hakkasin laulma kaheaastaselt. Mu emal on üks kaustik, kuhu ta on üles kirjutanud minu esimesed sõnad, aga ka laulud. Umbes kaheaastasena laulsin ma mõned read lauludest „Põdra maja”, „Old MacDonald”, „Twinke twinkle, little star”, „ABC song” ja „Bingo”. Mõnest on alles isegi videosalvestus. Ema rääkis, et ta laulis mulle unelauluks neid laule igal õhtul. Ingliskeelseid laule teadis ta sellepärast, et on inglise keele õpetaja.
Räpina Muusikakooli laulusolistina esinesin esimest korda kuueaastasena Priit Pajusaare – Leelo Tungla „Soovide lauluga”. Kui ma seda või mõnda teist varasemat lauluvideot vaatan, siis on naljakas ja samas ka tore tunne.

Missugustest võistlustest oled osa võtnud? Kas jäid tulemustega rahule?

Kui minu esitus on žüriile või publikule meeldinud, siis on ka endal hea tunne. Tegelikult on kõige parem laulda kodus või kontserdil, kus ei pea võistlema. Minu kõige paremateks saavutusteks on grand prix’d: kolm üleriigilistelt ja kolm rahvusvahelistelt konkurssidelt.
„Solistica 2023” konkursil sain grand prix’ 4.–12. klasside üldarvestuses. Kui žürii seda teatas, ehmusin väga. Samuti tuli ERR-i laulukonkursi „Tähtede lava 2022” üldvõit kui suur ja rõõmus üllatus. Olin siis üheksa-aastane. Samas saates osalesin juba seitsmeaastasena ning siis pääsesin noorima vanuserühma võitjana finaalsaatesse. Konkursil „Koolilaul 2023” sain üldarvestuses laureaaditiitli (esitasin seal ühe oma lemmikutest, Alika Milova laulu „Bridges”). Kolmas üldvõit on mul laulusaatest „Laulumaa”. Nendele lisaks on veel mitmeid esimesi, teisi ja ka üks kolmas koht, see on võistluselt „Euro Pop Contest 2021”.
Kõige raskem laul on olnud Ott Leplandi – Aapo Ilvese „Kuula”. „Annetekoja talendi-show’l 2022” tõi see mulle 2. koha ning rahvusvahelisel võistlusel „Odin” 1. koha, sellega osalesin ka „Euro Pop Contest 2022” finaalis Saksamaal, kus ma auhinnalist kohta ei saanud. Siit on hästi näha, et sama lauluga võib saada erinevaid tulemusi, see oleneb žüriist ja ka žüriiliikmete rahvusest – maitsed on ju erinevad. Veebipõhisel võistlusel on hinnatud 1. koha vääriliseks minu esitatud „Fight song”. Laulu „Speechless” esituse eest sain grand prix’. Neid esitusi saab kuulata minu Youtube’i kanalil.

Rael Laikre ja Arhanna videovõtetel. Foto Georg Savisaar

Kuidas sündis laul, millega lähed nüüd Prantsusmaale lauluvõistlusele?

Kui olin külas ühel oma parimal sõbrannal Rael Laikrel, tuli meil mõte laul kirjutada. Rael tegi meie algse lauluvariandi sõnad ning mina viisi. Laulsin selle lihtsalt ette ja mängisin klaveril akordid. Raeli vennal Jordanil oli loo salvestamiseks napilt aega. Nende ema Piret Laikre tegi hiljem ka lauluvideo ning salvestas klaveripartii. Suvel saime teada, et mina kui ERR-i telekonkursi võitja esindan sel aastal Eestit noorte Eurovisioonil Prantsusmaal. Laulu produtsent on Karl-Ander Reismann. Ta vaatas läbi kõik lauluvideod minu Youtube’i kanalil ning leidis, et minu ja Raeli laulust võiks teha uudse versiooni. Ta täiendas ja muutis meloodiat. Leelo Tungal kirjutas laulule uue esimese salmi ja lisas teise salmi. Refrään jäi aga samaks.
Valminud uut versiooni harjutan ma õpetaja Margot Suure juures Räpina Muusikakoolis. Koos õpetajaga käisime mitu korda Tallinnas Karl-Ander Reismanni stuudios salvestustel.

 

Küsis Leelo Tungal

Fotod Georg Savisaar / ERR

Lugu ilmus ajakirjas Hea Laps, november 2023