Raamatudoktor

Saada oma lugemisega seotud küsimus raamatudoktorile e-aadressil raamatudoktor@elk.ee.

Raamatudoktorid tegutsevad Eesti Lastekirjanduse Keskuses ja vastavad kord kuus lugemispatsientide muredele Heas Lapses.

Hei, raamatudoktor!

Mulle meeldivad seiklusraamatud, milles on natuke fantaasiat ja ulmet. Ma olen aktiivne inimene, aga seiklusteks mul endal väga palju aega ei ole. Aja vähesuse tõttu sobivad mulle seikluste asemel seiklusraamatud. Olen 14-aastane ja raamatutegelased võiksid ka umbes minuvanused olla.

Maria, 14-aastane

 

Tere, Maria!

Tore, et kirjutasid. Ma ei saaks olla sinuga rohkem nõus – raamatud on tõesti suurepärane viis seigelda. On isegi öeldud, et raamatute abil võib ühe eluea jooksul katsetada sadu elusid. Pealegi annavad raamatud võimaluse sellisteks olukordadeks ja juhtumisteks, mis päriselus kuidagi ette tulla ei saa või mida parema meelega eemalt vaataks. Ei tahaks ju päris elus laevaõnnetusse sattuda, zombisid kohata või hiigelputukate eest põgeneda. Raamatus on need seiklused aga kõik väga põnevad ja kaasahaaravad. Vaid mõnekümne minuti kuludes saab raamatulehekülgedel tavalisest ja kohustusrohkest elust korraks eemale astuda ja kogeda midagi erilist ja närvekõditavat.

Soovitan sulle raamatuid, mis võiksid sinu seiklushimule toitu anda.

  1. Ameerika kirjaniku Victoria Schwabi Cassidy Blake’i sari koosneb kolmest osast: „Kummituste linn“, „Luude tunnel“ ja „Hingede sild“ (Rahva Raamat, 2020–2021). Raamatu peategelane on tüdruk, kes, sattunud surmasuhu, on omandanud võime näha vaime ja nendega suhelda. Ka tema parim sõber Jacob on kummitus. Kuna tüdruku vanemad töötavad televisioonis ja teevad saadet kõige kummitusrohkematest kohtadest, viib see perekonna (muidugi tuleb ka Jacob kaasa) eri linnadesse. Nii seigeldakse esimeses osas Šotimaal Edinburghis, teises Pariisis ja kolmandas New Orleansis ning lugeja saab ühtlasi teada rohkelt nende linnade vanu uskumusi ja legende. Raamatud teeb eriti põnevaks asjaolu, et Cassidy peab oma võimet lähedaste eest varjama, kuid samal ajal oma oskusi lihvima ja rahutuid vaime teisele poole Loori aitama.

 2. Mann Loperi ulmejutustus „Inglite linn“ (Lummur, 2022) räägib Lonnist, peagi 15-aastaseks saavast tüdrukust, kes elab tulevikumaailmas, milles vähesed sõjas ellu jäänud inimesed on varjunud kindlusesse. Selle piiridest väljumine on keelatud, kuna võimu haaranud masinad soovivad inimesi hävitada. Noored aga ei hooli keeldudest ning kui tüdruku sõbrad kutsuvad teda kindlusest lahkuma, otsustab Lonni nendega kaasa minna. Et asjad ei lähe plaanitult, seda Lonni siis veel ei tea.

Loodan, et suutsin sind lugemiselamusteni juhatada.

Sinu raamatudoktor