Raamatudoktor tuleb appi

Saada oma lugemisega seotud küsimus raamatudoktorile e-aadressil raamatudoktor@elk.ee.

Raamatudoktorid tegutsevad Eesti Lastekirjanduse Keskuses ja vastavad kord kuus lugemispatsientide muredele Heas Lapses.

Kiri raamatudoktorile oktoobri Heas Lapses 2023

Kallis raamatudoktor!

Mäletan hästi seda aega, kui olin veel väike laps ja mul oli lihtne leida raamatuid, mida lugeda. Nüüd, kui olen juba suurem, on mul raskem leida raamatuid, mis erinevad üksteisest. Pea kõigis on sarnane süžee. Kas sa oskaksid soovitada raamatut, mis oleks ainulaadne igas mõttes?

13-aastane Ann

 

Suur tänu kirja eest, Ann! Eks sellised õige raamatu leidmise raskused ole vanuse kasvamisega mõneti loomulikud. Väiksemana ollakse kogenud vähem, mistõttu teoseid, mis pakuvad avastamisrõõmu, o

n tõepoolest kergem leida. Nüüd aga, kui oled saanud üsna mitmeid lugemiselamusi ja on, millega loetut võrrelda, võibki tunduda, et eredaid elamusi jääb vähemaks. Siiski ei tasu heituda ja raamatute lugemisest loobuda. Tuleb lihtsalt veidi rohkem otsida ja vajadusel ka raamatukoguhoidjalt – või

miks ka mitte raamatudoktorilt – abi küsida. Olen rohkem kui kindel, et igaühele leidub teos, mis teda liigutab ja vaimustab, ka siis, kui lugemispagas on juba kopsakam. Soovitan sulle kaht erilist raamatut.

Üks vägagi ainulaadne raamat on „Siberi haiku“, mis on valminud leedukate Jurga Vilė ja Lina Itagaki ühistööna. See on graafiline romaan, milles lugeja saab osa teavet sõnade abil, osa aga pildikeeles. Lugeja ülesanne on neist killukestest ise lugu kokku panna. Eriliseks teeb raamatu ka vähekasutatud teema ja loo tuginemine reaalelulistele sündmustele. Nimelt küüditati Jurga Vilė vanaisa Algiukas lapsena koos perega Siberisse. Raamatus räägitakse, kuidas nad kodust eemal oldud aja jooksul kohtavad nii suurimat headust ja rõõmu kui ääretut kurjust ja kurbust. Mis aga kõigel sellel haikude ja Jaapaniga pistmist on, jäägu juba sulle endale avastada.

 

Ameerika kirjaniku Katherine Applegate’i „Veidrik“ liigitub ka kindlasti eriliselt mällu sööbivate teoste hulka. Siin on ühendatud põnev ja ettearvamatu sündmustik ning vägagi ajakohane teema – loodushoid. Kirjanik ei esita sündmusi aga inimese vaatepunktist, vaid kujutleb end uudishimulikuks merisaarmaks, kes jutustab, kuidas ta sündis, sekeldustesse sattus ja akvaariumi merebioloogide hoole alla jõudis. Seegi lugu on saanud inspiratsiooni päriselust. Nimelt asub Ameerikas Monterey Bay akvaarium, milles tegeletakse merisaarmaste kui liigi päästmisega. Eriline on ka raamatu vorm – teos on kirjutatud vabavärsis.

Loodan, et suutsin sind lugemiselamusteni juhatada.

Sinu raamatudoktor