Järjehoidja

Oktoobrinumbris kirjutavad Sebastian Tempel, Emili Adriana Joost ja Kirke Randveer raamatutest “Mida taevas võib meile rääkida”, “Levist väljas” ja “Avastajate akadeemia: Draakoniver”.

Loodusteaduste fännidele

Gertrude Kieli raamatu „Mida taevas võib meile rääkida“ peategelane William on kaheksa-aastane väga uudishimulik poiss, kes peab suvevaheajal minema nädalaks ajaks tädi Gunvori juurde, kellega ta pole varem kunagi suhelnud. William kardab, et talle seal ei meeldi. Alguses ongi tädi üsna ebasõbralik, aga siis avastab William, et tädi Gunvorile meeldib astronoomia. Tädi hakkab talle iga päev rääkima põnevaid jutte loodusteadustest, teadlastest ja sellest, kuidas teadus on aja jooksul arenenud ja muutunud. Raamatus on ära toodud ka mõnede teadlaste elulood ja pildid. Ma soovitan seda raamatut loodusteaduste, eriti astronoomia fännidele. Seda pole väga lihtne lugeda, sest kui ei süvene, ei saa eriti aru. Aga kes tunneb huvi, saab targemaks. Raamatu on taani keelest eesti keelde tõlkinud Eva Velsker.

Sebastian Tempel, Tartu Erakooli LõunaTERA 5. klass

 

Loomasõprade rõõmuks

„Levist väljas“ koosneb lühijuttudest ja kuulub „Pet Agentsi“ raamatute sarja, milles loomaabiagendi Kati-e ja robot Ti-bot lahendavad loomadega seotud juhtumeid. Katie-e on tüdruk, kes armastab väga loomi ja programmeerimist. Tal on eriline võime – ta oskab loomadega suhelda. Kati-e on endale ehitanud roboti, kes peale lendamise oskab rääkida ja muutuda loomaks. Kati-e ja Ti-bot aitavad lemmik- ja metsloomi ning jagavad abivajajatele kasulikke ja häid nõuandeid loomapidamise kohta. Näiteks aitavad nad minisiga Lottal üle saada raevuhoogudest, ilvesepojal leida ema ja õpetavad, kuidas hoolitseda kutsikas Dumle eest. Lugudes saab nalja, kuid samas on need ka õpetlikud. Kõige enam meeldisid mulle lood, mis jutustavad hoolimisest ja sõprusest. Väga erilised ja armsad lood on varsa sündimise lugu „Ime“ ja lugu „Otsingurühm“, mis räägib kadunud koerakese Napi leidmisest. Raamatu lõpus leiab põnevaid ja harivaid fakte loomadest. Riina ja Sami Kaarla on „Pet Agentsi“ sarja idee, teksti ja illustratsioonide autorid. Soome keelest tõlkinud Mari Klein.

 

Emili Adriana Joost, Tallinna Prantsuse Lütseumi 6.a klass

 

„Avastajate Akadeemia“ kuues osa

Cruz Coronado seiklused Akadeemia laeval Orion jätkuvad: seekord viibivad avastajad avastusretkel maailma ühes vanimas ja liigirikkamas vihmametsas Kalimantani saarel Indoneesias. Noored puutuvad kokku eriskummaliste elukate ja vapustavate loodusvaadetega, kuid Cruz ei suuda seda kõike täiel rinnal nautida – teda painab kahtluseuss ja hirm: keegi laeva pardal on reetur, Cruzi jahtiva ohtliku ühingu Nebula agent. Valemikivi, mida ta ema salapärase seerumi valemi lahendamiseks vajab, juhatab poisi koos sõpradega Hiinasse. Sinna on teel ka Nebula. Kelle kätte jääb kivi? Vastuse sellele kõrvetavale küsimusele leiate Trudi Trueiti teosest „Draakoniveri“, mille on piltidega kaunistanud Eva Absher-Schantz ja inglise keelest tõlkinud Triin Olvet.

Kirke Randveer, Tallinna Inglise Kolledži 9. klass